Chevrolet Caprice Classic från 1979 som gått sina mil. Är ni intresserade att ta er fram med en V8:a eller renovera upp bilen i toppskick eller varför inte få stadens pilsnerhäck. Ja då skall ni köpa denna.
Bilen är besiktad i slutet av sommaren 2017 och kan köras hela denna sommar och lite till.
Bilen fungerar och går men ser väl inte så bra ut när man kommer på nära håll. Det finns ytrost, rost, sprickor i lack, spackelflagor, bucklor, repor, mm. Ingen skönhet vill vi säga men besiktad och körbar 😊 se bilder.
AC fungerar ej och centrallåset funkar delvis.
Fläktrem tjuter och den behöver sträckas.
Vevaxeltätningen mot låda läker lite.
Lite glapp i tilt-ratten.
De punkter (2:or) som bilen fick på besiktningen är åtgärdade och godkändes efter detta.
Bilen står några kilometer utanför Skellefteå.
Köp och tuta och kör.