Härlig sommarbil för fina cruising kvällar. En Ford Galaxie 500 Sunliner/cab från 1962 i bra bruksskick med custom/flakeinredning. Även cabskyddet är i flake.
Bilen är blå metallic, dock ej originalfärg.
Sätesklädsel ljusblå original men med överdragsklädsel i tyg/fastklämt.
NY INFO: Cabben/tyget har vissa små skador. Caben är lackad med vinyllack och det syns torrsprickor i denna.
Ovanlig modell. Rykterna säger 4 st i Sverige.
Besiktad för alltid.
Bilen är aldrig rostlagad. Helt utan rost enligt ägaren. Mattan i bilen är hel och fin men solblekt.Ny originalmatta medföljer. Motorn som sitter i är den pålitliga 372:an.
Svårt att förklara en sådan här äldre pärla men se på bilderna och bilda er en egen uppfattning. Vill ni titta på den live så går det bra att kontakta ansvarig handläggare.
Detta är naturligtvis ingen ny bil så skavanker och småfix finns.
Man hittar alltid saker man kan förbättra på en gammal bil..
Fraktpriser:
Skellefteå-Stockholm: Ca 3100 kr exkl moms
Skellefteå-Göteborg: Ca 5400 kr exkl moms
Skellefteå-Malmö: Ca 5750 kr exkl moms