Fin sommarbil Mercedes-Benz 300 SL Cabriolet från 1988 som snart gått 17.000 mil.
Bilen går fint i motor (Rak sexa) och växellåda (Automat). Sparsamt körd varje sommar från 2012 och är underbart lättkörd. I det stora så är detta en fin bil i bra bruksskick. Det är bara att tuta och köra.
Några mindre skönhetsfel finns som ex lite nötta säten/armstöd, mindre sprickor i instrumentpanel. Utvändigt finns det några få små lackskador.
När bilen besiktades hösten -17 så fanns ingen synlig rost eller påpekande av besiktningen.
AC = Osäker funktion.
Backlampa trasig.
Silver Metallic.
Manuell cab/Mörkblå.
Det medföljer en hardtop/Silver. Ej använd.
Service och nödvändiga reparationer är gjord varje år med nuvarande ägare. Kvitton finns. Och även instruktionsbok.
Centrallås.
Vattenpump bytt 2014 samt bärarm & k-stag.
Vi har ej provkört bilen men motorn spinner som en katt och sägs gå fint enligt ägaren.
OBS: Information/bilder finns nu på servicebok/verkstadsfakturor.
Vid frågor gällande frakt inom Sverige. Kontakta ansvarig handläggare.
Ungefärliga fraktpriser inom Sverige.
Stockholm. 3100 kr exkl moms *
Göteborg. 5400 kr exkl moms *
Malmö. 5750 kr exkl moms. *
* = Vet ej om lös hardtop ingår i priset. Om den går att sätta på bilen vet vi ej eftersom det inte provats. Kan bli en extrakostnad.