Ford Transit Buss från 2012 som snart gått 8.200 mil med plats för 8 passagerare + förare.
Bussen står på vinterdäck/dubb ca 60% och plåtfälgar.
Sommardäck ca 70% och plåtfälgar.
Senaste grundservice gjord 2017-11-27 / 61461 km enligt servicebok och 2018-12-18 enligt interna serviceprotokoll.
OBS: Dieselvärmare låter men vi får inte den att starta.. Ej funktionstestad.
Anmärkningar:
Baklyse/glas sprucket och fasttejpat.
Ytrost runt hjulhus bak/insida/kant. Samt lite på andra ställen/hörn.
Det finns mindre bucklor, skav, stenskott samt spår av dekor på bussen.
Baklucka har skador/bucklor nertill. Även inredning på luckan är till viss del lös.
Vänster skjutdörr går ej att öppna.
Inredningen/säten har överdragsklädsel som är nött/hål. Originalklädsel verkar vara ok av det vi sett.
Små hål på instrumentbräda finns här och där. Finns även kardborre/klister.
Nötskador/hål på golvmattor fram/hörn.
Motorrum smutsigt.
Ungefärliga fraktpriser inom Sverige.
Stockholm. 6400 kr exkl moms
Göteborg. 10400 kr exkl moms
Malmö. 11700 kr exkl moms.
OBS: Om bilen säljs utanför Sverige/Export så kommer registreringsskyltar att plockas bort. Det är då upp till dig som köpare att ta med egna registreringsskyltar eller söka tillfälliga registreringsskyltar hos transportstyrelsen. Kontakta gärna Elaine på elaine.lovgren@ps.se gällande tillfälliga registreringsskyltar.
Vi rekommenderar att utländska köpare ordnar med egen frakt.
Exempel: MULLO Transport.
Vi på PS Skellefteå har lastramp så bilar kan köras på direkt på lastbilen. (bakifrån)
Bilen kan hämtas tidigast 14 dagar efter köpet. Utländska köpare måste ringa eller maila ansvarig handläggare för tid för utlämning.