Dragbil Man TGX med tipptrailer från Langendorf.
MAN dragbil tillverkad 2016 med en aktuell mätarställning på 243965km. Mindre repor och skav finns runt om hytten. Lastbilen är utrustad med kylskåp, kom-radio, färdskrivare, backkamera, varselljus, extra ljusramp.
Interiört så är det väldigt städat och fint, finns inga skador eller revor i stolar eller på inredningen.
Ekipaget går normalt i motor och låda vid transport till uppställning. Chaufför meddelar att inga kända fel eller konstigheter uppmärksammades under transport. Batterierna behövs ses över då ekipaget endast startas med startbooster. Däcken behövs ses över då slitage förekommer.
Inga uppgifter om när ekipaget genomgick service senast så en allmän genomgång rekommenderas.
Teknisk info MAN TGX
Fordonsslag: Lastbil
Fordonsår: 2016
Fordonsstatus: Avställd
Fordonet är belagt med körförbud pga. utebliven kontrollbesiktning.
Årrskatt: 9491kr
Kaross: BC (Dragfordon för påhängsvagn)
Längd. 7792 mm
Bredd: 2550 mm
Höjd: 3546 mm
Totalvikt: 33000kg
Max lastvikt: 22250 kg
Tillåten lastvikt: 16250 kg
Antal axlar: 3
Utsläppsklass: Euro 6
Langendorf tippsläpp från 2016
Modell: SKS-HS 25/33
Tipptrailer i normalt bruksskick med tanke på ålder och användningsområde. Finns inga synliga hål i trailer vid dokumentering. Däcken på trailer bör ses över då slitage finnes.
Teknisk info trailer:
Fordonsslag: Släpvagn
Fordonsår: 2016
Senast godkända besiktning: 2018-10-25
Körförbud pga utebliven kontrollbesiktning
Kaross: DA (Påhängsvagn)
Kaross tillägg: 10 (Tippvagn)
Längd: 11407 mm
Bredd: 2250 mm
Höjd: 3540 mm
Totalvikt: 43500 kg
Max lastvikt: 33280 kg
Lastutrymmets längd. 8250 mm
Eventuella skatter och avgifter som finns på fordonet medföljer fordonet. Inget som auktionsfirman eller finansbolaget kommer lösa.