Bilen säljs för polismyndigheten i Värmland. Biopower viket gör att man kan köra både på bensin och etanol och man har en låg vägskatt.
Har varit civilfordon och har därför mindre anmärkning på tidigare utrustning.
Polisen servar sina fordon väl men kan ha mer slitage på vissa ställen än en normalt brukad bil.
Mindre stenskott samt revor finns i lacken. Rostuppslag på en del ställen se foton.
Invändigt finns några fläckar i klädsel men inga större skador.
Vid kortare provkörning känns bilen normal, kärvar lite i växlarna men inget anmärkningsvärt. PS auction har inte gjort fullständig teknisk test.
Nyligen besiktigad och godkänd tom 2021-08-31