Toyota Hilux 2,5 D 4WD från 2011.
Endast 8928mil enligt mätaren.
Fordonet har använts inom gruvindustrin så utvändigt finns en hel del skador, bucklor och slitage, invändigt är den också relativt sliten och smutsig.
Bilen är endast enklare testkörd, Enkelt testad med att växla mellan 2/4wd + 4L vilket upplevs fungera som det ska. Finns ett missljud som upplevs komma från främre delen av drivningen, och när man kopplar i fyrhjulsdriften så låter det ännu mer.
Batteri är lite trött, kan behöva laddas alt bytas ut.
Då ingen djupare test utförts kan det förekomma ej uppmärksammade brister.
Bilen är besiktad och godkänd fram till 2021-03-31.
Bilen står på grovmönstrade gruvdäck i helt ok skick, se bilder.
Se bilder för att själva uppskatta skicket.
Kom gärna på visning.
Ungefärliga fraktpriser inom Sverige.
Stockholm. 4.926 kr exkl moms
Göteborg. 8.016 kr exkl moms
Malmö. 9.021 kr exkl moms.
OBS: VIKTIG INFO för utländska köpare.
Om bilen säljs utanför Sverige/Export så kommer registreringsskyltar att plockas bort. Det är då upp till dig som köpare att ta med egna registreringsskyltar eller söka tillfälliga registreringsskyltar hos transportstyrelsen.
Vi på PS Skellefteå har eventuellt tillgång till lastramp så bilar kan köras på direkt på lastbilen. (bakifrån) Skall lastramp användas så måste vi få veta det senast en dag före så att vi kan kontakta företaget som äger lastrampen och boka in den.
Utländska köpare måste maila ansvarig handläggare för tid för utlämning.
Kommer inte köpare själv så måste köparen maila vem som kommer samt personens körkort och hämtar fordonet. Är inte detta gjort så lämnas inte fordonet ut.
Fraktbolaget måste uppvisa ex fakturan på fordonsköpet så att vi vet vad som skall lämnas ut.
Vi rekommenderar att utländska köpare ordnar med egen frakt. Exempel: MULLO Transport.