Skoda Yeti 4x4 från 2016 som snart gått 20.900 mil.
Bilen är nybesiktad utan anmärkningar.
Vi har nyss bytt dragkula på bilen. Då bad vi dom kolla framvagnen. Vi tycker det kluckar lite. Det visade sig att stabilisatorstaget var lite glappt. Inga anmärkningar på besiktningen dock.
Senaste grundservis är gjord 2020-10-05
Bilen står på vinterdäck/dubb ca 50% på aluminiumfälgar.
OBS: INGA sommardäck/fälgar finns.
Anmärkningar.
Spår av dekaler finns på bilen samt stenskott, ytrost, lackbubblor, repor, skav och lacksläpp. Se bilder.
Under svarta listen på båda sidorna är det folierat vit plast.
Det finns en buckla/väck vänster sida på huv.
Grillen har skador.
Inget reservdäck/fälg.
Några mindre/små skador på mitten instrumentering.
12 V lock saknas.
Förarsätet nött/hål på kant.
Vi har provat dieselvärmaren på knappen men ej lyckats få den till att starta.
Ungefärliga fraktpriser inom Sverige.
Stockholm. 4.381 kr exkl moms
Göteborg. 7.144 kr exkl moms
Malmö. 8.041 kr exkl moms.
OBS: VIKTIG INFO FÖR UTLÄNSKA KÖPARE.
Om bilen säljs utanför Sverige/Export så kommer registreringsskyltar att plockas bort. Det är då upp till dig som köpare att ta med egna registreringsskyltar eller söka tillfälliga registreringsskyltar hos transportstyrelsen.
Vi på PS Skellefteå har eventuellt tillgång till lastramp så bilar kan köras på direkt på lastbilen. (bakifrån) Skall lastramp användas så måste vi få veta det senast en dag före så att vi kan kontakta företaget som äger lastrampen och boka in den.
Utländska köpare måste maila ansvarig handläggare för tid för utlämning.
Kommer inte köpare själv så måste köparen maila vem som kommer samt personens körkort och hämtar fordonet. Är inte detta gjort så lämnas inte fordonet ut.
Fraktbolaget måste uppvisa ex fakturan på fordonsköpet så att vi vet vad som skall lämnas ut.
Vi rekommenderar att utländska köpare ordnar med egen frakt. Exempel: MULLO Transport.