Mercedes 450 SLC från 1977 som importerats från Las Vegas och därför är rostfri. Dock har ökensolen fått klarlacken att släppa som bilderna visar.
V8:an går bra och automatlådan likaså. Bilen har svart läderklädsel och AC.
Kosmetiska fel finns enligt bilderna, utöver klarlacken även en list som saknas, en blinkers som har sprickor, sprickor i instrumentpanel. mindre repor/bucklor och slitna gummilister på dörrarna.
Bilderna är tagna våren 2019 men bilen har förvarats inomhus utan att köras sedan dess så skicket är motsvarande det på bilderna.