Större, öppen aluminiumbåt med kraftfulla prestanda.Bowridermodell med vindruta och öppen brunn i fören.
Mycket pengar nedlagt för att få den ultimata kombon mellan daycruiser och sportfiske/bruksbåt. En tålig aluminiumbåt som håller hög standard. Alltså en fullt utrustad (och lite till) Silver Eagle BRX -17 med en Mercury F250 V8 från 2021.
Gångtid 38h, motorn är helt nyservad inför säsongen hos auktoriserad verkstad. I samband med att den nya motorn monterades så fick båten även en hydraulisk powerlift för optimal prestanda samt att kunna komma in på grunda vatten.
Det monterades även elektroniska reglage samt fotgas (man väljer mellan hand och fotgas med ett knapptryck).
Båten är helförsäkrad med denna motor, så det är inga problem med det.
Specifikationer :
Längd: 6,40 m
Bredd: 2,25 m
Vikt: 860 kg
Bränsletank: 140 l
Bottenvinkel: 20°
Personer: 8 p
Motor: Mercury F250 V8 PRO XS Årsmodell motor: 2021
Marschfart: 30-40 knop (0,7-1L distans) Maxfart: 55-60 knop
Båten har bl a Comfortpaket som innehåller följande:
Extra stolsrad (4 riktiga stolar + aktersoffa)
Fusion Stereo med bluetooth
Delat akterkapell
Dynsats akter
Trimplan
Vindrutetorkare (bägge sidor)
STANDARDUTRUSTNING:
Raymarine kartplotter med CPT-S-givare (ekolod)
30 mm tjocka aluminiumräcken
Aluminiumdurk
Badplattformar, aluminium
Badstege
Bränslefilter
Dörr mellan pulpeterna (2-delad, transparent)
Elektrisk länspump
Fast bränsletank 140 liter
Hydraulstyrning
Klass 3 stävögla
Konstruktion enligt CE-normer samt självlänsande öppna ytor
Skumsläckare
Trailerkrok i fören och bogseröglor i aktern
Vindrutor av äkta glas
12 V eluttag
Mindre skada på förkapellet.
Ett fåtal mindre repor/bucklor i skrovet, dock har det ingen som helst påverkan på gång eller hållfasthet.
Båten genomgående i fint skick.
Båten står på trailer nära ramp så det går både att se den på land och provköra i sjön.
OBS! Trailer ingår ej.