Nordberg LOKOTRACK 1200B stenkross med två fraktioner på krossen. Chassit är från 1998.
Krossen genomgick en genomgående renovering under 2021 för ca 5mkr. Då byttes, uppgraderades och renoverades bland annat:
Metso LT 1200 ca 2000t
Sikt: Metso 280
Smörjsystem: Metso GP lube år 2021
Styrsystem: Metso IC 50 C år 2021
Motor: Volvo penta twd 1211 år 2021
Transmission: Metso katsa år 2021
Ny arbetsbelysning på maskin -2021
Under samma renovering byttes även
Kross: Metso GP 330 ursprunlig årsmodellen är ej fastställt men genomgående renovering utfördes 2021.
Sedan renovering har maskin och kross har gått ca2000tim sen allt var nytt och byggdes om.
Övrig utrustning/information:
Utrustad med Trellex på över däck.
Kross på 350kw.
Metall magnet saknas.
Timräknare verkar vara urfunktion.
Generator fäste skadat/dåligt.
Effektmätning urkopplad.
Skador och slitage finns på band och konstruktion.