Fartygets namn: Minitor
Fartygsart: Arbetsfartyg/Muddermotorskepp
Byggnadsår: 1981
Signal: SKIR
Bruttodräktighet: 119 ton
Nettodräktighet: 35 ton
Djupgående: 1,47
Längd: 26,14
Bredd: 7,68
Byggnadsmaterial: Stål
SE-Betäckning: SE-E-A1-UMS
Hemort: Vaxholm
Se bifogad PDF-fil nedan, registerutdrag Transportstyrelsen. Fartyget säljes skuldfritt, finns inteckningar som regleras genom konkursboets försorg och i samråd med bank. Det blir av administrativa skäl en liten fördröjning av omregistrering till ny ägare.
Fartyget bedrev verksamhet senast sommar 2023. Underhållet är idag eftersatt. Service/reparationsbehov finns.
Totalt 3 st motorer. Huvudmotor Scania DSI11, ca 300hk. 2 st Iveco 6,5l med ca 145 hk/st. Alla fungerar, backslag defekt på styrbords motor.
El-verk fungerar. Finns ett extra el-verk i maskinrummet som ej är inkopplad.
Lyft behöver troligen göras och åtgärda underhåll och reparationer. Eventuellt dyk.
Nedanstående muntlig information finns:
1. 5-års besiktningen är ej gjord och behöver göras. Skulle vara gjord sommaren 2023.
2. Nya zink-anoder behöver monteras, gissningsvis runt ett 50-tal.
3. Stäven har 3 st flyt-tankar, finns ganska mycket "nötnings-skador".
4. Okänt skick propellrar, men troligen behövs dessa rätas till och åtgärdas.
5. Backslag styrbords motor behöver bytas/renoveras.
6. En defekt på el-motor till stödben behöver åtgärdas, bedöms som ett mindre problem.
Lastutrymme har idag några kubik olje-kontaminerat vatten. Detta kommer att tömmas inom kort och tömning bekostas av konkursboet. Det kommer dock att vara kvar en del bygg-överskott i lastutymmet som köparen får ta ansvar för. Fartyget kommer att lämnas över i befintligt skick och konkursboet kommer ej att ge några garantier.
Grävmaskin ingår inte (finns med på några bilder). Utrymmet för grävmaskin är 310 cm brett. Det har använts en 24-tonnare.
Reservation för fler defekter som ej känt av handläggaren.
Historik: Enligt muntlig information byggdes fartyget i Hunnebostrand 1981-1982, men sjösattes troligen inte förrän 1984. Fartyget har under tid varit verksamt i Luleå och efter det i Stockholms Skärgård. 2019 köptes fartyget av ML Byggkonsult för 3,5 miljoner exklusive moms.
Visning kommer endast ske genom bokning med handläggaren. Fartyget ligger idag inom låst/inhägnat område.
Registerutdrag Transportstyrelsen_Minitor