Fastigheterna VILHELMINA MALGOVIK 2:19 och VILHELMINA MALGOVIK 2:31 säljs på uppdrag av konkursförvaltare.
Fastigheterna ligger i byn Malgovik ca 15km utanför Vilhelmina. Ca 100 meter bort ligger Malgomajsjön som även kan ses från fastigheten.
VILHELMINA MALGOVIK 2:19
- Totalareal 4875 m² (0,49 ha)
- Adress: Malgovik 3 och Malgovik 5, 912 91 Vilhelmina
VILHELMINA MALGOVIK 2:31
- Totalareal 21700 m² (2,17 ha)
- Adress: Malgovik 7, 91291 Vilhelmina
Taxeringsvärde: 1071000 SEK (varav byggnadsvärde 711000 SEK)
Nedan följer information om byggnaderna på de båda fastigheterna. På bild #2 ser ni en överblick med de båda fastigheterna inringade, samt husen 3, 5 och 7:s placeringar. Gymnastiksalen är inte utmärkt på med namn på kartan men sitter ihop med Hus 3.
Hus 5:
- Tidigare matbespisning när skolan var i drift.
- Samkopplad med bergvärme samt uppvärmning med pellets som delas med samtliga byggnader. Detta hus har även egen oljepanna.
- Har två ingångar från framsidan, en ingång på nedre kortsidan, en ingång via källaren samt nödutgång via trappa från övre våning på övre kortsida.
- Källare: Sex rum. Golv har rest sig och spruckit i större del av källaren.
- Bottenplan: Ingång med trapp upp till andra våningen samt ner till källare. Två rum, varav ena integreras med f.d köksdel. Två toaletter.
- Våning 2: Fyra rum. Två av rummen har tidigare utgjort någon slags kök/lunchrum. En toalett med dusch.
Hus 7:
- Enplanshus med 13 rum, inklusive hallar och kök.
- Uppvärmning med bergvärme.
- Golvet har höjt sig i flera av rummen på grund av tjäle.
- Två toaletter med dusch.
- En toalett.
- Ingång från ena kortsidan, samt två på långsidan av byggnaden, varav handikappramp och bro till ena ingången.
- I denna byggnad finns även bergsvärmepumpen installerad
Hus 3:
- Ihopbyggd med gymnastikhall men går inte att gå emellan.
- Samkopplad med bergvärme samt uppvärmning med pellets som delas med samtliga byggnader.
- Bottenplan: Tre rum inklusive hall. En halvtrappa upp finns en hall med igenbyggd vägg som tidigare sammanfört med gymnastikhallen. Fem toaletter.
- Våning 2: Tre rum samt korridor.
- Källare: Sju rum inklusive pannrum. Ett av rummen har använts för undervisning, resten är att räkna som förråd eller biutrymmen.
Gymnastikhallen:
- Påbörjad renovering för att bli dansbana/klubb.
- Till höger i entrén ett par trappsteg upp en mindre hall samt två rum.
- I entrén finns fyra toaletter.
- Gymnastikhallen är ca 35x18 meter (stegad längd). Takhöjd uppskattningsvis 7 meter.
- Det har fällts in fönster i väggarna men hålet har inte kapats upp i fasaden i väntan på att bygglov ska bli klart.
- Det har delvis lagts in nytt golv i gymnastikhallen men troligtvis på grund av temperaturskillnader eller luftfuktighet har golvet expanderat, kommer behövas läggas om.
- Scen i ena sidan av hallen, bardisk och en lounge på andra sidan.
- Bakom scenen finns ett förrådsutrymme där det står en huvdiskmaskin samt visst byggmaterial, se bilder. En våning upp ovanför förrådet finns en rum med kök och toalett. Det finns en separat dörr utifrån för att tillgå dessa utrymmen utan att behöva gå genom gymnastikhallen.
Utomhus finns det två mindre bodar/förråd. En byggnad med dubbelgarage samt förrådsutrymmen i ena halvan av byggnaden. På framsidan av Hus 5 står en paviljong/lusthus samt på baksidan finns en ishockeyrink.
Nedan finnes länkar till fastighetsrapporter om de båda fastigheterna. Se även information under Anmärkningar nedan.
Fastighetsrapport Vilhelmina MALGOVIK 2:19 Fastighetsrapport Vilhelmina MALGOVIK 2:31