Auktionen avslutas

Torsdag, 2026-06-25 10:57

3D 12H 54M

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

SERVICEAVGIFT: 16% av vinnande bud , minst 250 SEK (EXKL 25% MOMS)

FRAKT: Frakt ingår

Nuvarande bud

10 100 SEK

10100 SEK = 925.31 EUR

exkl 25% moms

Inget reservationspris

DITT BUD MÅSTE VARA MINST 10 200 SEK

SEK

Har du några frågor om objektet?

Pontus A Mönell

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

ES Energy Save AWST 6 kW – Komplett luft/vattenvärmesystem med 250L VVB N2.61

  • 1344320
  • 00000 WEBBLAGER
Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp

AWST 6 kW

120316 AWST6/15-R32-M-V8
Luft/Vatten 6-15kW, V6 Touch-display, 250l tank, 400/230V, 3-ph, 16/25A, Innedel, Vit

120317 AW6-R32-M-V8
Luft/Vatten 6kW R32 Monobloc Utedel 230V/1-fas/6A

120711 OUS Gen 2.0
Markstativ utedel, ljusgrå

120343
Kondensvattentråg 6 kW
Kondensvattentråg i EPS

120200 BT100TC-1
Bufferttank 100 L, vit, väggfäste, toppanslutning

 

Värmepumpsserien AWR32M använder den senaste tekniken för maximal effektivitet och minimal miljöpåverkan. Enheterna är mycket tysta tack vare de specialdesignade fläktarna och ett ljudavskärmat kompressorfack. “M” i namnet står för Monoblock, vilket betyder att köldmediesystemet är en fabriksförseglad krets och kopplingen mellan inomhussystem och utomhusenhet är en hydraulisk anslutning vilket ger en enklare installation.

Vi kallar versionerna med tank för “All-in-One” då de är en komplett värme- /kyla-/tappvarmvattenkälla för ett hus. AWST-versionerna har en 250-liters tank för tappvarmvatten, växelventil, 3-9 kW elpatron, expansionskärl, etc. Vi rekommenderar att använda en anod för att för tappvamvattenstanken för att säkerställa långvarig funktion vid varierande vattenkvalitet

Utomhusenheterna har en frostskyddsanordning för att förhindra frostskador vid eventuella fel.

Funktioner

  • Värmepumpen kan ansluts till internet via LAN kabel.
  • Värme, kyla och tappvarmvattenläge.
  • Möjlighet att styra två värme-/kylkretsar
  • Nattläge
  • Kan styra ytterligare värmekällor
  • Dubbla temperaturinställningar för varmvatten
  • Semesterläge
  • Golvhärdning
  • Anti-legionella-funktion

Tekniska data

  • Manöverpanel: Touch display
  • Energiklass: A+++ / A++
  • SCOP: 4,74
  • Värmekapacitet: 3,50 – 6,50kW
  • COP: 4,74
  • Max framledningstemperatur uppvärmningsläge: 58 °C
  • Driftsområde: –25°C to +65 °C
  • Ljudeffektnivå: 52 dB(A)
  • Tank: 250 liter med tappvarmvattensprofil
  • Tanktyp: Rostfritt stål SUS316
  • Tappvarmvattensprofil: L Tappvarmvattensklass: A+
  • Köldmedium: R32

 

 

Viktig info

Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Objektet skickas inom Sverige till din angivna adress hos PS. Frakt ingår. Fraktar EJ till utlandet. Kontrollera att rätt leveransadress är angiven i din profil

Visas ej

Objektet skickas till inlagd adress på PS Auction

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Ha gärna fakturakopia till hans när ni kommer till  utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Avyttring

Avyttring innebär att en uppdragsgivare har gods de önskar sälja. Det kan t ex vara ett förråd/lager som behövs tömmas, eller att bolaget har strukturerat om och inte behöver kontorsplatser/utrustning/mm längre. Detta skiljer sig från en konkursförsäljning då det är en frivillig försäljning.