Auktionen avslutas

Måndag, 2025-12-15 12:02

Auktionen avslutad

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Hetvattentvätt – Kärcher HDS 895 M Eco (defekt)

  • 1373460
  • 94331 Öjebyn

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 38kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp
Fabrikat Kärcher
Modell HDS 895 M Eco

Hetvattentvätt – Kärcher HDS 895 M Eco (defekt)

Funktion:
Kompakt hetvattentvätt för professionell rengöring inom verkstad, industri eller lantbruk. Modellen är utrustad med dieselbrännare för varmvatten samt elansluten högtryckspump. Objektet är rapporterat defekt – ger inget tryck.

Specifikationer:

  • Tillverkare: Kärcher

  • Modell: HDS 895 M Eco

  • Drivning: 3-fas el (pump) + diesel (brännare)

  • Tryck: Ursprungligt arbetstryck ca 30–180 bar (ej fungerande i nuvarande skick)

  • Vattenflöde: ca 450–1700 l/h (enligt modelltyp)

  • Uppvärmning: Dieselbrännare med Eco-läge

  • Hjul: 2 bakhjul för flyttbarhet

  • Kontroller: Rattpanel för temperatur/tryck, slangfästen, spolhandtag

Tillbehör:

  • Elkabel och slangar

  • Spolhandtag med lans

Anmärkningar

Utrustningen är defekt – saknar tryck

Viktig info

Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Frakt ej möjlig på detta objekt

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Ha gärna fakturakopia till hans när ni kommer till  utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Avyttring

Avyttring innebär att en uppdragsgivare har gods de önskar sälja. Det kan t ex vara ett förråd/lager som behövs tömmas, eller att bolaget har strukturerat om och inte behöver kontorsplatser/utrustning/mm längre. Detta skiljer sig från en konkursförsäljning då det är en frivillig försäljning.