Auktionen avslutas

Onsdag, 2026-07-08 10:02

6D 11H 52M

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

SERVICEAVGIFT: 10% av vinnande bud , minst 250 SEK (EXKL 25% MOMS)

Nuvarande bud

Inget bud

exkl 25% moms

Reservationspris ej uppnått

DITT BUD MÅSTE VARA MINST 100 SEK

SEK

Har du några frågor om objektet?

Customer Support

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Spraytork med tillbehör - Toption TP-S100 Lab Spray Dryer -2023

  • 1529438
  • 26739 Bjuv

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 1129kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp

Spraytork med tillbehör - Toption TP-S100 Lab Spray Dryer -2023

  • Spraytork för laboratorie- och processapplikationer. Objektet är monterat på rostfri ram och är utrustat med styrskåp med pekskärm. Peristaltisk pump och luftkompressor medföljer.

Specifikationer:

  • Tillverkare: Toption
  • Modell: TP-S100 Lab Spray Dryer
  • Tillverkningsår: 2023
  • Avdunstningskapacitet: 10 kg/h
  • Arbetstemperatur: 50–300 °C
  • Effekt: ca 22 kW
  • Värmeeffekt: 20 kW
  • Mått: cirka 216 × 135 × 220 cm (L × B × H)

Tillbehör:

  • Reway Pump BS100G peristaltisk pump
  • Reway Pump YZ15A pumphuvud
  • Stanley Fatmax luftkompressor
    • Modell: D 251/10/24S
    • Tillverkningsår: 2023
    • Tankvolym: 24 liter
    • Maxtryck: 10 bar

Övrig information:

  • Rostfri konstruktion
  • Styrskåp med pekskärm
  • Monterad på hjulförsedd ram

Viktig info

OBS! Detta är en tvångsförsäljning då objektet tillhör ett konkursbo. I enlighet med våra allmänna villkor är det därmed inte möjligt att reklamera detta köp.
Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

PS Auction kan ej ombesörja frakt på detta objekt. Ni som kund har alltid möjligheten att själv anlita en transportör / speditör.

OBS! Att objekten inte är packade/emballerade om inget annat sagts

Ingen visning planerad

Viktig info

Då budgivare har en undersökningsplikt av objektet rekommenderas starkt att man går på visningen. PS är inte ansvarig för om budgivaren försummar sin undersökningsplikt.

Måndag 13 Juli 2026 09:00 - 12:00

Södra Vägen 2 26739 Bjuv

Lokalen belägen på entréplan

Personal från PS Auction kommer att finnas på plats under utsatt utlämningstid. Detta är enda möjliga dag/tid för utlämning.

Att tänka på:

Undersök behovet inför för er hämtning - medtag eventuella verktyg, lyftredskap/bärhjälp, stege, påsar/kartonger och lämpligt fordon för bortforsling etc. - för att så smidigt som möjligt kunna hantera det som ska hämtas inom utsatt tid. Objekten står så som ni sett dem på bilderna, så planera er hämtning därefter. Om hämtning sker via fraktbolag/ombud är det köparens ansvar att se till att fraktbolag/ombud i förväg vet vad som ska hämtas genom kopia på faktura samt ovan förutsättningar. Fraktbolag ska vid upphämtning ha med sig egna fraktsedlar. Observera att PS Auction inte kan bistå med packning, emballering eller lastning.

All demontering och uttag sker av köpande kund och köpande kund ansvarar för fackmannamässig demontering och säkring av eventuell el, vatten, vvs etc. Eventuella skadeanspråk som uppkommer pga felaktig demontering kommer att riktas mot köpande kund.

 

 

 

56°04'22.9"N 12°56'30.2"E

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Ha gärna fakturakopia till hans när ni kommer till  utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Konkurs

OBS! Detta är en tvångsförsäljning då objektet tillhör ett konkursbo. I enlighet med våra allmänna villkor är det därmed inte möjligt att reklamera detta köp.