Mercedes-Benz ”Bullmerca” från 1962 och har enligt uppgift snart 14.740 mil.
Endast 3 ägare. Alla inom familjen/släkten.
Bilen är slutbesiktad och är bara att starta och köra. Motor/drivlina är original och endast reparerade under dessa år. Ej renoverat.
Förgasaren är däremot renoverad. Ett av värmepaketen läker och är därför bortkopplade. Bromsar runt om är renoverade. Avgassystem utbytt/nytt.
Framskärmarna är rostlagade/tennspacklade och lackade för ca 2 år sedan. Bilen är omlackerad på 70 talet och är ännu fin i lacken. Visst finns det bucklor och skador men i det hela så är det en fin körbar bil för sommarens cruising. Klädseln är fin förutom förarsätet som har en nötskada på sidan. MB originalplädar för fram och baksäte ingår. Verkar vara fin under i plåten vad vi sett och fotat.
Bilen har endast kört med på somrarna sedan den var ny enligt ägare.