Auktionen avslutas

Onsdag, 2021-05-12 13:51

Auktionen avslutad

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Volkswagen Passat L 321 -1974

  • 784928
  • 46240 Vänersborg

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 3854kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Finansiering Auktionstyp
Fabrikat VW PASSAT L 321 121
Registreringsnummer HHE959
Chassinummer/VIN 3242332606
Tillverkningsår 1974
Motoreffekt 59 hk
Växellåda Manuell
Drivmedel Bensin
Totalvikt (kg) 1310
Tjänstevikt (kg) 970
Max lastvikt (kg) 340
Max släpvagnsvikt, B-körkort (kg) 700
Besiktad (datum) 210412
Besiktas senast 230430

W Passat -74 7300 mil med 1 brukare och full servicebok

En dam född 1913 från Lessebo köpte denna hos Fröjds Motor i Lessebo 1974

Sen gav hon bort den -96 till en herre i Värnamo som inte använde den utan han ställde den i hyreshusets varmgarage fram tills 2021. Han är numera avliden.

Troligtvis aldrig vinterkörd och mätarställningen går att följa i serviceboken.

Nu är den nybesiktigad och färdig att köras.

Vi har kört den nån mil och allt fungerar jättefint.

Kylaren har nytt cellpaket och termostat och givare byttes samtidigt

Nytt batteri

Förgasaren isärtagen, rengjord och ihopsatt med ny packningssats

Några blessyrer och bättringar finns givetvis men denna bil är väldigt fin och så gott som helt rostfri, vi har endast sett några mindre angrepp. Under kunde vi inte se någon rost

Vi upptäckte att klockan inte fungerar och att den lilla trippmätaren inte räknar. Huvudräknaren för kilometer och hastighetsmätaren fungerar som den ska.

Vänster strålkastarrengörare fungerar ej men höger spolar så det är förmodligen bara stopp i slang/munstycke.

Expansionskärlet råkade gå sönder på ovansidan så den är tejpad, läcker ej.

Däcken är nog ganska gamla och vi rekommenderar att dom byts.

Reservhjul saknas

 

Viktig info

Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Önskas transporthjälp (endast inom Sverige), kontakta ansvarig handläggare.

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Med ett billån genom PS och Ecster ser vi till att du får en bra helhetslösning:

TRYGGT - SNABBT - ENKELT

  • Du får en fast månadskostnad för din bil.
  • Du kan köpa din bil på psauction.se redan idag.
  • Det krävs endast 20 procent av priset i kontantinsats. 

ANSÖK OM LÅNELÖFTE HÄR >>

 

KALKYLEXEMPEL ANNUITETSLÅN

KALKYLEXEMPEL RAK AMORTERING

*Billånet är beräknat på 84 mån, 20% kontant, 7.2% i ränta.

För mer information och tecknande av billån, kontakta vårt kundtjänst på 0771 10 11 00 alternativt info@ps.se

Avyttring

Avyttring innebär att en uppdragsgivare har gods de önskar sälja. Det kan t ex vara ett förråd/lager som behövs tömmas, eller att bolaget har strukturerat om och inte behöver kontorsplatser/utrustning/mm längre. Detta skiljer sig från en konkursförsäljning då det är en frivillig försäljning.