Unik T-Ford från 1914.
Reg.nr: TWO925
Importerad: Ja
Original nummerplåt.
Omlackerad 1950
Inredning samt klädsel byttes 1980
Kända skönhetsfel:
Hittar div repor i lacken. (se bild)
Vänster bak stänkskärm, lossat i lacken (se bild)
Mängder med dokumentation följer med bilen såsom kvitton, manualer samt anteckningar gällande reperationer.
Historia:
Bilen ägdes fram till 1922 av chaufför Verner Ahlqvist i Bysala, Bernshammar.
Den registrerades den 22:e maj 1914 av just Ahlqvist, och hade nummer A2860.
Vid registeromläggningen fick den nummer U57 den 15:e mars 1916, fortfarande ägd av Ahlqvist. Han ägde bilen fram till den 29:e november 1922. 1922 fick bilen nummer W2095, köparen och även ägaren va hemmansägare T. J. Olsson, St. Dicka, Folkärna. Som ägde bilen fram tills 1949.
1949 köptes bilen av han som renoverade den fram tills sin död på 80-talet. Bilen har sedan stått stilla fram tills 2000/2001 då den avlides barnbarn tog över bilen och färdigställde den för registreringsbesiktning och kontrollbesiktning.