VOLVO 9 + S90, 1997, 177 hk
Toppenfin Volvo S90 -97 manuell 19,500 mil 6-cyl på 180 hk
Fullstämplad servicebok och kamrem inklusive vattenpump bytt vid 19,163 mil
Bilen hade gått 13,000 mil redan 1999 så efter det endast 260 mil per år så gissar starkt att den inte gått på vintern. Finns heller inga vinterdäck till den.
Lacken är jättefin och har inte sett några bucklor utan endast ett par skrap på kofångarna. Det har börjat krypa lite rost runt bakre hjulhusen och lite lite nederst på framskärmarna, se bilder. Något annat har vi inte noterat.
Så gott som alla besiktningsprotokoll finns sparat så det är lätt att verifiera mätarställning. Har heller inte varit några allvarliga anmärkningar
Air-condition fungerar och blåser kallt
Bränslevärmaren behöver nog en översyn då den startar upp, man hör bränslepumpen och fläkt m.m men stannar efter ett par minuter