Mercedes-Benz 450SE W116 1975 - PCK 151
Mätarställning 14200 mil
Inredningen är i mycket fint skick, klart över det normala
Senast besiktigad med blankt papper
Nyservad med byte av motorolja inkl.oljefilter, kylarvätska, bromsvätska, tänddelar
Går fint i motor och låda
Alla funktioner testade och följande är det anmärkning på:
Lacken ser bättre ut på bild än i verkligheten, t.ex framskärmar är dåligt omlackade, runt takluckan har det varit rost som är dåligt åtgärdat, samma sak vid antennen.
Finns endast en nyckel och den fungerar ej i dörr eller bagagelucka, alltså går bilen ej låsa utifrån ,dock fungerar alla dörrlås inifrån.
Troligtvis har bilen centrallås men fungerar ej
Eltakluckan fungerar ej (urkopplad) och stänger heller ej tillräckligt, risk för läckage. Det finns inga synliga skador på innertaket,
Elantenn fungerar ej, saknar motor
Reservhjul har defekt däck
Däck har ok mönster men är gamla, bör bytas av trafiksäkerhetsskäl
Mindre avgasläckage framtill , troligen mellan grenrör och avgasrör
Vattenkylare har mindre lagning men är tät. Medföljer extra kylare men den är ej testad
Har inte sett några rosthål direkt men några äldre lagningar finns