Här en härlig Cadillac cab från 1960 med eftermonterad luftfjädring.
Snygg färgkombination med svart lack och svart canvascb med röd och vit inredning.
Eftermonterad luftfjädring med 4 vägssystem som gör att man kan höja och sänka fjärdringen åt alla håll , riktigt showbil ! Orginal fjädring medföljer om man vill återställa till orginalskick.
Tidigare omlackerad och på lite håll ser den blank och fin ut. Synar man lacken ser man att den är lite sliten , finns det spår av underarbete och en del rostuppslag. Kromet lite slitet på sina ställen men överlag i ok bruksskick. Inredningen är i orginalstil, finns spår av åldersslitage men i stort helt ok. En modernare stereo sitter monterad , orginalradion finns och medföljer.
Sammanfattningsvis inte en perfekt orginalbil men hel härlig glidare i bruksskick som väcker uppmärksamhet.
Leveransort är Koppom i Värmland. Visning efter överenskommelse med handläggaren.
Beskrivning är gjord av fordonsägaren , PSauction har ej testat bilen. Det är extra viktigt när det gäller äldre fordon är att man som köpare undersöker bilens skick innan budgivning eller i samband med leverans.