Rejäl Volvo med stark motor på 210 hk automatlåda och fyrhjulsdrift. Bilen säljs för polismyndigheten region Bergslagen.
Polisen servar sina fordon regelbundet men man får räkna med ett större allmänslitage än på en normalanvänd bil.
Det finns spår av tidigare monterad utrustning både invändigt och utvändigt. Skavanker i lacken men inga större skador. Invändigt i slitet skick och med spår av pälsdjur.
Vid kortare provkörning verkar bilen fungera normalt med hänsyn på ålder och mätarställning. Lite missljud i kupefläkten.Elhissen förardörr osäker funktion.Tidigare anmärkning på att det avtagbara draget sitter fast. PSauction har ej utfört fullständig teknisk test. Nyligen kontrollbesiktigad och godkänd till 2025-04-30
Leveransort Charlottenberg i Värmland. Utlämning efter överenskommelse med handläggaren.