Auktionen avslutas

Torsdag, 2024-08-08 12:10

Auktionen avslutad

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Mercedes-Benz 200 - 1985

  • 1223277
  • 23501 Vellinge

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 10113kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp
Fabrikat Mercedes-Benz
Modell 123 Sedan
Registreringsnummer JSA053
Chassinummer/VIN 1232201A259574
Årsmodell 1985
Tillverkningsår 1985
Mätarställning (km) 111857
Motoreffekt 109
Växellåda Manuell
Drivmedel Bensin
Totalvikt (kg) 1860
Tjänstevikt (kg) 1340
Max lastvikt (kg) 520
Max släpvagnsvikt, B-körkort (kg) 1620
Antal nycklar 2
Sittplatser 4
Servicehistorik Finns, väldokumenterad
Besiktad (datum) 2023-04-13
Besiktas senast Januari-Maj
Däck Sommardäck

Mercedes-Benz 200 Manuell, 109hk, 1985 

Njut det sista av sensommaren i denna Mercedes 200. Ett mycket välvårdat exemplar med 2 brukare (3 ägare, varav 1 familj) sedan den togs ut år 1985. (Sista modellen av W123) Originalhandlingar och första registeringspapper finns. 

Detta exemplar har enbart rullat 111857km och det kan styrkas med samtliga besiktningsprotokoll. 

Bilen är sparsamt använd, original stänkskärmar sitter på bak och allting fungerar som sig bör. Bilen hoppar igång direkt vid omvridning av tändningen. 

2 nycklar medföljer. 

Senast godk besiktning: 2023-04-13

Kontrollbes gäller tom: 2025-04-30

Visning är möjligt vid tidsbokning, tag kontakt med handläggare. 

Anmärkningar

Viss rost finns under motorhuven, men ej på andra delar av bilen. 

Viktig info

Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Frakt ej möjlig på detta objekt

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Avyttring

Avyttring innebär att en uppdragsgivare har gods de önskar sälja. Det kan t ex vara ett förråd/lager som behövs tömmas, eller att bolaget har strukturerat om och inte behöver kontorsplatser/utrustning/mm längre. Detta skiljer sig från en konkursförsäljning då det är en frivillig försäljning.