Auktionen avslutas

Torsdag, 2025-01-02 15:43

Auktionen avslutad

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

40 fots container fylld med diverse utrustning och tillbehör från datorcenter

  • 1290298
  • 96143 Boden

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 1694kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp
Skick på objekt Okänt

40 fots container fylld med diverse utrustning och tillbehör från datorcenter.

Containern är hel, dvs ej uppkapad som de övrica containrarna.

 

Den har använts för förvaring fram till konkursutbrottet.

Vi vet inget om dess innehåll förutom de bilderna visar finns närmast dörren.

Containern skall enligt uppgift vara fylld fram till dörren med alla möjliga slags tillbehör från datacenter som de octominerskabinetterna som syns i bild, ej kompletta med innehåll, samt kablage och kabinetter m.m.

Uppskattad vikt på container med last ca 10 ton.

Tyngdpunkten är troligtvis väldigt långt bak på containern, vilket man måste ha i åtanke vid lastning.

 

 

 

Anmärkningar

Hämtning bör ske av köpare senast under januari månad.

Området snöröjs ej, köpare ansvarar för snöröjning, framkomlighet och lastningvid avhämtning.

Hänglås på containrar ingår ej.

Viktig info

OBS! Detta är en tvångsförsäljning då objektet tillhör ett konkursbo. I enlighet med våra allmänna villkor är det därmed inte möjligt att reklamera detta köp.
Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Frakt ej möjlig på detta objekt

Viktig info

Då budgivare har en undersökningsplikt av objektet rekommenderas starkt att man går på visningen. PS är inte ansvarig för om budgivaren försummar sin undersökningsplikt.

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Konkurs

OBS! Detta är en tvångsförsäljning då objektet tillhör ett konkursbo. I enlighet med våra allmänna villkor är det därmed inte möjligt att reklamera detta köp.