150 st Panelklämmor anodiserad Alu 50, Van Der Valk.
Ytbehandlad panelklämma passar till Aluminium 50, rostfri stål torxskruv T30 och plastfjäder samt klämplatta medföljer.
Som ett resultat av minskningen av ramtjocklekar på solpaneler på marknaden behöver klämmorna nu mestadels skruvas till ett lågt läge. Detta har ökat risken för "kallsvetsning", vilket kan uppstå när en bult skruvas in i en mutter med hög friktion och hastighet. För att mildra denna risk kommer låsmuttern nu att ersättas med en standardmutter för att minska denna friktion och värmeutveckling under installationen. Klämmorna kommer dessutom att förmonteras i lägre läge till ramtjocklek på 40 mm för att minska den erforderliga rotationsmängden och för att förkorta installationstiden per klämma.
Panellklämmorna har en plastfjäder som håller muttern under lätt spänning och förhindrar att muttern rör sig under (av) montering. Detta innebär att det faktiskt inte finns någon direkt teknisk anledning att applicera en låsmutter i klämmorna. Det påverkar inte den verkliga klämkraften på panelerna och tester har gjorts för att säkerställa att muttrarna inte kommer från klämmorna under transport.
Rekommenderat vridmoment
För panelklämmor med standardmuttern rekommenderar vi ett vridmoment på 6 till 7Nm. Detta vridmoment är något lägre än vad som tidigare har publicerats i våra manualer, eftersom det inte finns någon ytterligare friktion att beakta med standardmuttern jämfört med en låsmutter.
Modell/Utförande Mittklämma
Ytskydd Obehandlad
Material Aluminium
Bredd 50 mm
Höjd 85 mm
Djup 28 mm
För ramhöjd 28 till 50 mm
Med monteringsdetaljer Ja
Förlängd ansvarstid enligt ALEM-09 J
Informationsplikt enligt REACH Nej
Lista 27
UNSPSC 39121000
Antal vid FP 1
Sustainable Selection Energiomställning