Auktionen avslutas

Tisdag, 2025-06-03 13:28

Auktionen avslutad

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

SERVICEAVGIFT: 6% av vinnande bud , minst 160 SEK (EXKL 25% MOMS)

Nuvarande bud

136 000 SEK

136000 SEK = 12472.56 EUR

inkl ej avlyftbar moms

Reservationspris ej uppnått

Har du några frågor om objektet?

Veli Simulainen

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Mercury Commuter Hardtop, 259hk -1957

  • 1369327
  • 46194 Trollhättan

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 14982kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp
Fabrikat Mercury
Modell Commuter 4-dörrars Hardtop
Registreringsnummer PYP341
Chassinummer/VIN 57LA44909M
Årsmodell 1957
Tillverkningsår 1957
Motor 368 V8
Motoreffekt 259
Växellåda Automat
Drivmedel Bensin
Chassityp Kombi
Totalvikt (kg) 2610
Tjänstevikt (kg) 2200
Max lastvikt (kg) 410
Sittplatser 6
Färg Flerfärgad
Servicehistorik Saknas
Besiktad (datum) 2014-10-25
Första månad i trafik (ÅÅÅÅMM) 1998-05-04
Årsskatt Skattebefriad
Skick på objekt Normalt
Skick på objekt Normal

Underbar och mycket ovanlig 4-dörras Hardtop kombi -57 Mercury Commuter med 368 Turnpike Cruiser motor och Merc-O-Matic tryckknappsautomat

Enligt car.info finns det 7 registrerade i Sverige , dock kan inte denna uppgift garanteras av PS Auction

Samma ägare de senaste 27 åren som använt bilen frekvent och skött om bilen noggrant men har nu blivit stående i varmgarage i 9 år. Har därmed inte blivit besiktigad så görs detta så blir den också besiktningsbefriad.  

Bilen är fungerande och går riktigt tyst, jämnt och fint och borde efter en allmän genomgång passera besiktningen utan bekymmer. 

Utrustad med dragkrok, styrservo och elbakruta 

Viktig info

Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Frakt ej möjlig på detta objekt

Visning möjlig , kontakta handläggare

Utlämning efter överenskommelse i Trollhättan, även kväll och helg

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Avyttring

Avyttring innebär att en uppdragsgivare har gods de önskar sälja. Det kan t ex vara ett förråd/lager som behövs tömmas, eller att bolaget har strukturerat om och inte behöver kontorsplatser/utrustning/mm längre. Detta skiljer sig från en konkursförsäljning då det är en frivillig försäljning.