Auktionen avslutas

Fredag, 2025-09-19 10:53

Auktionen avslutad

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Effektmodul – Siemens SINAMICS Power Module PM240‑2 (Art nr: 6SL3210‑1PE27‑5AL0)

  • 1408288
  • 42131 Västra Frölunda

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 941kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp
Skick på objekt Ny/oanvänd

Effektmodul – Siemens SINAMICS Power Module PM240‑2 (Art nr: 6SL3210‑1PE27‑5AL0)

En luftkyld effektmodul i blockformat från Siemens, utrustad med integrerat klass A-filter och bromsschopper – särskilt lämplig för S120- och G120-system i industriella miljöer.

Specifikationer

  • Tillverkare: Siemens

  • Modell: 6SL3210‑1PE27‑5AL0 (PM240‑2)

  • Skick: Ny i originalförpackning

  • Antal: 1 st

Elektrisk & prestanda

  • Insignal: 3-fas 380–480 V AC ±10 %, 47–63 Hz

  • Low Overload (LO): 37 kW – 150 % i 3 s / 110 % i 57 s / 100 % i 240 s (–20 °C till +40 °C)

  • High Overload (HO): 30 kW – 200 % i 3 s / 150 % i 57 s / 100 % i 240 s (–20 °C till +50 °C)

  • Effektklass: IE2 enligt IEC61800‑9‑2

  • Förluster: Omkring 0,6–2,2 % av uteffekten beroende på belastning

Mekanik & miljö

  • Skyddsklass: IP20 (UL open type)

  • Montering: Blockstorlek FSD

  • Troxella Dimensioner (HxBxD): 472 × 200 × 237 mm

  • Vikt: Ungefär 18,3 kg

  • Kylning: Intern luftkylning med luftbehov ≈ 0,055 m³/s

  • Miljöparametrar:

    • Drift: –20 °C till +40 °C (LO), –20 °C till +50 °C (HO)

    • Transport/Lagring: –25 °C till +55 °C

    • Max relativ luftfuktighet: 95 %, utan kondens

  • Max tillåten motorkabellängd: Krökt skärm: 200 m; oskärmad: 300 m

Anslutningar & installationsbart stöd

  • Terminaltyp: Skruvanslutningar för ingång, motor, broms‑DC-länk samt PE

  • Ledarförmåga:

    • Ingång/Motor: 10–35 mm² (AWG 8–2)

    • Broms-DC-länk: 2,5–16 mm² (AWG 14–6)

  • Kompatibilitet: Godkänd att användas med Control Unit firmware version V4.7 HF8 eller senare

Samtliga objekt går att hitta på Siemens hemsida, söker du specifik info och ritningar så finns de där, sök på artikelnummer. Siemens

Viktig info

Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Frakt ej möjlig på detta objekt

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Avyttring

Avyttring innebär att en uppdragsgivare har gods de önskar sälja. Det kan t ex vara ett förråd/lager som behövs tömmas, eller att bolaget har strukturerat om och inte behöver kontorsplatser/utrustning/mm längre. Detta skiljer sig från en konkursförsäljning då det är en frivillig försäljning.