Auktionen avslutas

Tisdag, 2025-12-09 12:26

20H 57M

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

SERVICEAVGIFT: 16% av vinnande bud , minst 250 SEK (EXKL 25% MOMS)

Frakt möjlig, se fraktfliken

Nuvarande bud

21 000 SEK

21000 SEK = 1918.37 EUR

exkl 25% moms

Reservationspris ej uppnått

DITT BUD MÅSTE VARA MINST 22 000 SEK

SEK

Har du några frågor om objektet?

Jimmy Rönn

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Ekgolv mattlack, Earth Grey, Woodura, XXL, 1-stav, 5G-klick, Select, 92 kvm

  • 1455751
  • 26694 Munka-Ljungby

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 1694kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp
Skick på objekt Ny/oanvänd

Golvet är nytt i förpackning, härdat ekkgolv / Woodura tillverkat av Välinge

  • 3 gånger så slitstarkt och slittåligt jämfört med traditonella parkettgolv, tack vare en patenterad teknik för att härda ekgolven och valnötsgolven med Woodura teknik.
  • 5G - Klickfogen 5G Dry har utvecklats för att klara NALFA 48-timmars test. Golvet och fogarna utsätts för stående vatten i 24 timmar och sedan 24 timmar torkning. Testet används ofta för att bedömma vattenbeteendet i golvinstallationer. 

    •        ⁃    Woodura-tekniken är en förbättring av den teknik som används för tillverkning av parkettgolv och är lika revolutionerande som 3-skikts parketten var när den lanserades 1944 och ersatte det homogena trägolvet.

Det går att komplettera med upp till 40 kvm av detta golvet efter avslutad auktion.

ALLMÄNT

Golvtyp: Härdat trägolv

Träslag: Ek 

Sortering: Select 

Ytbehandling: Pro mattlack 

Infärgning: Earth Grey 

Ljust/Mörkt: Halvmörkt

Mönster: Plank 

Låssystem: Välinge 5G Dry®

Kärna: HDF

MÅTT

Format: XXL

Bredd: 271 mm

Längd: 2378 mm

Tjocklek: 11 mm

Slitskiktets tjocklek: 0,6 mm

PAKETERING

Antal i förpackning: 3 st

m² per förpackning: 1,9 m²

m² per pall: 93 m²

Vikt per m²: 11 kg

Vikt per förpackning: 22 kg

KLASSIFICERING OCH SÄKERHET

Tål golvvärme: Ja

Vattentålighet: Hög 

Sök ord: Parkett parkettgolv ekgolv golv

Viktig info

Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Önskas transporthjälp, kontakta ansvarig handläggare.

Ingen visning planerad. Anmäl intresse till handläggare så ordnar vi med en visning.

Skelderhusvägen 11 26694 Munka-Ljungby

Hämtning av objektet innom 1 vecka efter avslutad auktion.

Behöver ni hjälp ring mig på: 0761352553

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Avyttring

Avyttring innebär att en uppdragsgivare har gods de önskar sälja. Det kan t ex vara ett förråd/lager som behövs tömmas, eller att bolaget har strukturerat om och inte behöver kontorsplatser/utrustning/mm längre. Detta skiljer sig från en konkursförsäljning då det är en frivillig försäljning.