Auktionen avslutas

Onsdag, 2026-03-04 11:40

5D 7H 36M

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

SERVICEAVGIFT: 2 000 SEK (EXKL 25% MOMS)

Frakt möjlig, se fraktfliken

Nuvarande bud

1 100 SEK

1100 SEK = 102.92 EUR

exkl 25% moms

Reservationspris ej uppnått

DITT BUD MÅSTE VARA MINST 1 200 SEK

SEK

Har du några frågor om objektet?

Cecilia N

För frågor om stommar kontakta Stefan: 0705562136

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Friggebod 10 kvadrat, orangeri

  • 1487019
  • 58595 Linköping
Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp

Nu har vi en ny typ av bod som kan användas som orangeri att driva upp tomatplantorna och pelargonerna i.
Den passar även bra som poolhus.
Boden är 2,5 meter djup och 4,0 meter bred. Invändig höjd är 203 cm och totalhöjd cirka 2,3 meter.
Den tillverkas i block och går bra att köra på en rejäl släpkärra. Vi kan även hjälp till med transport.
Stommen är gjord av 45X70 reglar med liggande 22 mm fasadpanel. Takåsar av 45 X 195 reglar med en lutning på cirka tre grader. En dubbeldörr (ladugårdsdörr)125X185 cm i mitten och ett fast fönster 50X140 cm (glasskiva) på båda sidor om dörren.
Knutbräder, smyg och foder och vindskivor följer med i grovkapad längd. Golv ingår ej.
Observera att den levereras omålad som byggsats i block. Alltså ej färdigmonterad

Följande ingår:
4 st färdigspikade väggblock
7 st takåsar varav två med panel påspikad (gavelspetsar)
Knutbräder, vindskivor, smygbräder och foderbräder
1 st friggebodsdörr 80X185 cm med gångjärn
8 st glasskivor

Golv ingår ej.
Observera att detta är nytillverkade bodar som tidigast kan hämtas tre veckor efter auktionsavslut.
Bodarna levereras alltid omålade men grundmålad fasad kan beställas till om så önskas.
Önskas frakt ta kontakt med säljare.

Viktig info

Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

För information och frågor som berör frakt kontakta Stefan på nr: 0705-562136

58595 Linköping

Linköping.
Ingen visning möjlig.
För information och frågor som berör ritningar och frakt e.t.c kontakta Stefan på nr: 0705-562136.

Linköping.
Utlämning och frågor som berör ritningar och frakt e.t.c kontakta Stefan på nr: 0705-562136.

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Avyttring

Avyttring innebär att en uppdragsgivare har gods de önskar sälja. Det kan t ex vara ett förråd/lager som behövs tömmas, eller att bolaget har strukturerat om och inte behöver kontorsplatser/utrustning/mm längre. Detta skiljer sig från en konkursförsäljning då det är en frivillig försäljning.