Auktionen avslutas

Onsdag, 2026-06-17 12:03

5D 13H 37M

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

SERVICEAVGIFT: 6.5% av vinnande bud , minst 160 SEK (EXKL 25% MOMS)

Nuvarande bud

126 000 SEK

126000 SEK = 11543.49 EUR

exkl 25% moms

Reservationspris ej uppnått

DITT BUD MÅSTE VARA MINST 128 000 SEK

SEK

Har du några frågor om objektet?

Pontus Bruno

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Mercedes-Benz X 350 d 4MATIC 7G-Tronic Plus 2019

  • 1536792
  • 18730 Täby

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 22473kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp
Fabrikat Mercedes-Benz
Modell X-Klass
Utrustningspaket Power Line
Registreringsnummer WHM98N
Chassinummer/VIN WDF4702521G027018
Årsmodell 2019
Tillverkningsår 2018
Mätarställning (km) 148991
Motoreffekt 258
Växellåda Automat
Drivmedel Diesel
Chassityp Pickup
Totalvikt (kg) 3250
Tjänstevikt (kg) 2287
Max lastvikt (kg) 963
Max släpvagnsvikt, B-körkort (kg) 750
Antal nycklar 1
Färg Svart
Servicehistorik Okänd
Besiktad (datum) 2026-02-18
Första månad i trafik (ÅÅÅÅMM) 2019-05-21
Utrustning Isofix (baksätet), ABS bromsar, Airbag fram (förare), Airbag fram (passagerare), Backkamera, Centrallås, Elhissar, bak, Elhissar, fram, Elstol passagerarplats, Farthållare, Färddator, GPS navigation, Sidoairbag, Stolsvärme, Mediauttag, AUX, Parkerings sensor, Regnsensor, Klimatanläggning

Mercedes-Benz X 350 d 4MATIC 7G-Tronic Plus, 258hk, 2019

Momsbil

Testkörd 30km, känns bra i motor och växellåda. 

Motorlampa lyser och enligt muntlig information är det partikelfilter som har defekt. Ej varit möjligt att verifiera. Behöver kontrolleras/åtgärdas. 

Service har enligt information gjorts historiskt hos Mercedes i Kista, nu det är dags för service igen. 

Sommardäck med visst slitage monterade, bra vinterdäck medföljer. 

Låset till jalusi för att täcka där bak kärvar. Behöver åtgärdas/repareras. 

Finns bara en nyckel. 

Säljs av konkursbo i befintligt skick. 

Avhämtas i Täby efter överenskommelse med handläggare. 

Viktig info

OBS! Detta är en tvångsförsäljning då objektet tillhör ett konkursbo. I enlighet med våra allmänna villkor är det därmed inte möjligt att reklamera detta köp.
Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

PS Auction kan ej ombesörja frakt på detta objekt. Ni som kund har alltid möjligheten att själv anlita en transportör / speditör.

OBS! Att objekten inte är packade/emballerade om inget annat sagts

Ingen planerad visning

Ingen planerad visning. För mer information kontakta handläggare pontus.bruno@ps.se 070-5559262.

Viktig info

Då budgivare har en undersökningsplikt av objektet rekommenderas starkt att man går på visningen. PS är inte ansvarig för om budgivaren försummar sin undersökningsplikt.

Utlämning sker efter överenskommelse med handläggaren, tele 070-5559262.

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Ha gärna fakturakopia till hans när ni kommer till  utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Konkurs

OBS! Detta är en tvångsförsäljning då objektet tillhör ett konkursbo. I enlighet med våra allmänna villkor är det därmed inte möjligt att reklamera detta köp.