Auktionen avslutas

Onsdag, 2017-09-13 10:46

Auktionen avslutad

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Flerop Akira-Seiki SR3 XP

  • 374471
  • 51250 Svenljunga

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 14118kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning
Fabrikat Akira-Seiki
Modell SR3 XP
Tillverkningsår 2011
Tillbehör Verktygspaket enligt bilder
Skick på objekt Bra

Har används på industriskola sedan den var ny
Maskinen är uppstartad, referenskörd, växlat verktyg och spindelstart utan anmärkning
Styrsystem Mitsubishi M70, 64 bitars processor Svenskt menyspråk
Rörelseområde X762, Y410, Z 460mm
Spindeleffekt 15hk
Spindelvarvtal 11.000 rpm
Spindelkona BT40
Snabbtransport 36/36/30m/min
Verktygsmagasin med plats för 20st verktyg
Armväxlare (dubbelarm)
Synkroniserad gägning
Portabel handratt
Nätverkskort
Plats för PCMCIA kort
Kylvattenmunstycken runt spindel
Automatiska dörrar
Luftblåsning för arbetsstycke med M07
Instruktionsböcker på Svenska
Spåntransportör av skruvmodell
Kylvätska genom spindel 35 bar
Transportmått:
Maskin
Bredd 2m, Djup 2,15m, Höjd 2,55m
Pall 1,2x0,8m
Transportör/kylvatten tank 2x2,4m
Maskinvikt ca 3,6ton

Viktig info

Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Detta objekt går att få fraktat. Du väljer om du önskar frakt i samband med att du lägger ditt bud, så räknas frakten ut automatiskt. 

Om du glömt att välja frakt vid budgivningen, kan du välja till det genom att gå in på "Mina auktion" på ditt konto och klicka i frakt.
OBS! Detta måste göras innan auktionen avslutas

För snabbaste leverans av varan – välj frakt vid budgivningen

Vi skickar vanligtvis din vara inom 5-7 arbetsdagar efter erhållen betalning

Objekt som ej är hämtade efter utlämningsdagen kommer att skickas till er där en debitering av fraktkostnad kommer ske, om inget annat avtalats med ansvarig handläggare eller fraktansvarig..

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.