Nu finns chansen att förvärva denna Saab 99 EMS från saabs rallyepok. Vassaste Saab modellen innan 99 Turbon kom. Mycket trevlig och komfortabel bil att köra. Bilen är utrustad med Saab-originalkitet Air-Flow
Bilen är i normal kondition i motor och låda och är klar att köras. Bilen behöver lackeras om då det finns klarlacksläpp. Bilen lackerades om 1988 till den färgen den har idag. Underede är i god kondition och inte som många andra SAABar från denna tid rostangripen. Under mitten av 80-talet så uppdaterades bilen med 5-vxl låda, elhissar/speglar. Motorn topprenoverades 1988 hos välrenommerad firma och har sedan dess endast gått ca 3000 mil. Bilen är utrustad med avgassystem i rostfritt stål.
Senaste godkännda besiktningen skede juli 2015.
Dokumentation och verkstadsskisser från Saab medföljer.
Svensksåld och fortfarande registrerad.