En solid oskruvad orginalbil med få ägare och låg mätarställning 55873 miles = ca 93000 km
Orginaldetaljer som vindrutespolarflaska i glas sitter fortfarande kvar i motorutrymmet . I bakluckan finns orginal reservhjul och domkraft samt instruktionslappen.
Sedan deVille är en riktig fullsizbil med otrolig komfort och god plats för 6 personer. 1964 var sista årsmodellen som Cadillac fortfarande hade belysta fenor på bakskärmarna och inte sparade på kromet. Detta va också första året med den "nya" 400 automatlådan som än idag anses som en av världens bästa automatlådor.
Bilen köptes ny i Colorado av en pensionerad GM arbetare( se sista fotot) och stod mestadels i garage under sin tid i Usa. För ca 10 år såldes bilen till en släkting i Norge som vårdat bilen .Nuvarande ägare importerade bilen till Sverige 2017 och har kört några hundra mil varje sommar. Nyligen servad med oljor och filter . Ny förgasare samt nya däck monterades i sommar.
V8 motor på 340 hk
3 stegs automatlåda
Utrustad med AC, elstyrt framsäte , elhissar , el radioantenn , modern stereo sitter i handsfacket , avtagbart drag ,
AC utrustningen är komplett men bör servas då den inte kyler. Reglage till värmefläktmotor ersatt med en egen strömbrytare. Orginal luftrenare finns och medföljer.
En rolig detalj är att första ägaren lät montera in ett kylskåp i bagageutrymmet , dock osäkert om det är ett orginaltillbehör.
Bilen är i ett bra orginalt bruksskick. Karossmässigt mycket solid och lacken är mestadels orginal. Viss patina och slitage finns i lacken. Höger bakskärm har tidigare varit omlackad, Det finns några blåsor i lacken nedkant höger framskärm. Undertill är bilen hel och fin utan synlig rost eller tidigare lagningar. Kromet i bra bruksskick. Stötfångarhorn höger fram är rostangripet undertill. I sin helhet ser bilen snygg och proper ut.
Inredning mestadels orginal, tyget i framsoffan har tidigare bytts ut och är ej helt i orginalutförande. Främre golvmatta har slitage på några ställen. Innertak i nyskick.
Bilen går fint i motor och växlar nästan obemärkt , tyst och fin i karossen som man förväntar sig av en Cadillac !
Besiktigad , påställd och klar att njuta sommaren med !





















































































































































