Auktionen avslutas

Torsdag, 2019-11-28 15:33

Auktionen avslutad

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Luftrenare Strong Lite 1400 (Ny)

  • 605933
  • 46237 Vänersborg

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 205kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp
Fabrikat Strong
Modell Lite 1400
Skick på objekt Ny/oanvänd

Luftrenare Strong Lite 1400 (Ny)

OBS! felskrivning i objekt Lite 1400 är en luftrenare ej dammsugare, blivit felskrivning

Marknadspris 15000 kr

Strong Lite 1400 är den första medlemmen i Strong Lite-familjen av nya Strong Lite-Luftrenare. Strong Lite kombinerar nu de bästa funktionerna i medelstora Luftrenare i ett paket, vilket ger betydande förbättringar av det föregående.

Tidigare medelstora sk. Problemet med "platta" dammsugare har oftast varit att producera processluft på ett relativt stort enda blad, men fortfarande med låg motoreffekt och låg varvtal. Ofta är problemet det dåliga mottrycksmotståndet beroende på motståndet som alstras av HEPA-filtret ensam. Med andra ord har enheterna motstått dammbelastningen, jobbet som de faktiskt gör! Den starka 1400 Lite driver två höghastighets- och högmomentmotorer sida vid sida, samtidigt som den ger effektstyrning. Enheten är extremt lätt att transportera och hantera, men samtidigt är luftvolymen och mottrycksmotståndet exceptionellt hög.

 

Strong Lite 1400 är också en mortelborttagare!

Vi uppfann inte hjulet på nytt, utan återupplivade bara murbruk som introducerades på marknaden för mer än tio år sedan. För tio år sedan var dammkragen vid murblandning något före sin tid, men när dammkontrollen blir vanligare idag kännas också farorna med damm vid murbruk blandas bättre. 

Damm från blandning av murbruk är en av de mest typiska gissarna i branschen. Förutom att vara en utmärkt dammsugare i luftrummet och luftrenare, har Strong Lite också ett dammskruvkontakt. Inom några sekunder byter enheten från normal luftrengöringsoperation till en murbruk som blandar dammborttagare, före vilken murbruk kan blandas utan risk för att damm sprids ut i luften. Strong Lite 1400 förbättrar filtreringen jämfört med tidigare tekniker, eftersom många tidigare använda enheter är utrustade med ingen HEPA H13-filtreringskraft, vilket gör att de mest skadliga fibrerna, såsom kvartsdamm, kan passera genom filtreringen och utgöra en risk för arbetsmiljön och miljöhälsan.

 Strong Lite 1400 kan användas med filterlösningar som redan är bekanta från Strong-familjen, vilket minskar behovet av kunder att lagra olika filtertyper.

Storlek (BxDxH), (utan däck): 540x650x730xmm (610mm)

vikt: 33,5 kg (med HEPA-filter)

förbindelse: 230V / 50Hz *

effekt: 556W (2x278W)

Steglös kraftkontroll: Ja - begränsat vridmomentområde

Filterkategori: grovfilter *: EU3 / G3 - EU5 / G5 (+ cellgummi krävs *)

Filterklass: mikrofilter: HEPA H13 boxfilter

Mikrofilter max. bytesintervall: 3 månader / 800 timmar

Aktiverad kolfiltrering *: Ja, tillbehör (*)

Filterrengöringsindikator: Ja

timmätare: Ja

eluttag: Ja, 230V / 50Hz

Anordnings Hjul: Ja, 4 svängbara - 2 låsbara

Mortelvingar *: Ja, tillbehör (*)

Storleken på anslutningen till avgasslangen: Ø 315 mm

Maximalt luftflöde med filter: > 2200 m3 / h

Totalt luftflöde med filter: cirka 1400 m3 / h

Mängden luft som används i beräkningen: rekommendation 1400-1600 m3 / h

Ljudnivå (3) **: Cirka 48 dB **

* Kan användas vid behov
** Ljudnivån varierar beroende på installationsplats.

 

 

Viktig info

Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Frakt ej möjlig på detta objekt

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Avyttring

Avyttring innebär att en uppdragsgivare har gods de önskar sälja. Det kan t ex vara ett förråd/lager som behövs tömmas, eller att bolaget har strukturerat om och inte behöver kontorsplatser/utrustning/mm längre. Detta skiljer sig från en konkursförsäljning då det är en frivillig försäljning.