Auktionen avslutas

Torsdag, 2019-11-28 13:09

Auktionen avslutad

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Traktor Valtra C90 med frontlastare, skopa, grip & harv (5277h) - 2006

  • 621373
  • 46200 Vänersborg

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 14527kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp
Fabrikat Valtra
Modell C90
Tillverkningsår 2006
Drifttimmar 5277,6
Storlek på framdäck 380/85 R24
Storlek på bakdäck 460/85 R34
Drivtyp 4 WD
Totalvikt (kg) 9000
Transportmått (LxBxH) (m) 4300x2280 mm
Frontlastare / modell Frontlastare, Frontlyft
Motoreffekt 70 kW / 96 hästkrafter

Traktor Valtra C90.
Reg.nr: XRF831.
Tillv.år: 2006.
Drifttimmar: 5277,6 timmar.
 

  • Frontlastare Ålö Q55
  • Grillguard Ålö C serie.
  • Skopa 220 cm
  • Grip Silograb Ålö 170 cm
  • Harv 252 cm
  • ACC
     

Startar och går bra i maskin och hydraulik vid enklare provkörning.
Läckage avgassystem.
Använd inom kommunal verksamhet.
Ej använd inom plogning, mestadels kört ved med.

Felmeddelande "A326" dök upp i displayen vid ett tillfälle.
Kan bero på låg batterispänning enligt bok.
Enligt uppgift kan traktorn ryka en del emellanåt.
Eventuell kontroll av turbon är att rekommendera.

 

 

Viktig info

Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Frakt ej möjlig på detta objekt

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Avyttring

Avyttring innebär att en uppdragsgivare har gods de önskar sälja. Det kan t ex vara ett förråd/lager som behövs tömmas, eller att bolaget har strukturerat om och inte behöver kontorsplatser/utrustning/mm längre. Detta skiljer sig från en konkursförsäljning då det är en frivillig försäljning.