Auktionen avslutas

Onsdag, 2020-01-15 10:13

Auktionen avslutad

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Fräs/borrmaskin Luna MMD 500

  • 634056
  • 51250 Svenljunga

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 10241kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp
Fabrikat Luna
Modell MMD 500
Tillverkningsår 2018
Skick på objekt Bra

 

Luna Fräs och borrmaskin med motordriven längdmatning MMD 500

Vikt 850 kg

Fräskapacitet, planfräsning mm102 102

Fräskapacitet,ändfräsning mm 32 32

Spindelkona ISO 30 30

Spindelrörelse mm 120 120

Spindelhastighetr/min 50-2500 50-2500

Pelarens diameter mm 250 250

Avstånd spindelcentrum-pelare mm 295 295

Avstånd spindelnos-bord, max mm 460 460

Avstånd spindelnos-bord, min mm 110 110

Koordinatbordslängd mm 820 820

Koordinatbordsbredd mm 240 240

Längdrörelse mm 450 450

Tvärrörelse mm 350350

T-spårsbredd bord mm 15 15

T-spår c/c mm 64 64

Motorspänning 400 V 50 Hz230 V 50 Hz

Antal faser 3-fas3-fas

Motoreffekt kW1.51.5

Märkström A3.86.5

Ej testad av PS men skall enligt inlämnaren fungera.

Säljes i befintligt skick.

Viktig info

Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Detta objekt går att få fraktat. Du väljer om du önskar frakt i samband med att du lägger ditt bud, så räknas frakten ut automatiskt. 

Om du glömt att välja frakt vid budgivningen, kan du välja till det genom att gå in på "Mina auktion" på ditt konto och klicka i frakt.
OBS! Detta måste göras innan auktionen avslutas

För snabbaste leverans av varan – välj frakt vid budgivningen

Vi skickar vanligtvis din vara inom 5-7 arbetsdagar efter erhållen betalning

Objekt som ej är hämtade efter utlämningsdagen kommer att skickas till er där en debitering av fraktkostnad kommer ske, om inget annat avtalats med ansvarig handläggare eller fraktansvarig..

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Avyttring

Avyttring innebär att en uppdragsgivare har gods de önskar sälja. Det kan t ex vara ett förråd/lager som behövs tömmas, eller att bolaget har strukturerat om och inte behöver kontorsplatser/utrustning/mm längre. Detta skiljer sig från en konkursförsäljning då det är en frivillig försäljning.