Trevlig lite mindre Amerikansk cab . Ovanlig modell med 4 cyl turbomotor på 177 hk och manuell låda och sportsäten. En blivande samlarbil ?
Guldmetallic och cognacfärgad skinninredning och svart cab.
Utrustad med elhissar , elcab , servo , farthållare , alufälgar . Det är en europamodell så den har bla hastighetsmätare i km.
Bilen är i ett orginalt utförande och är solid och fin i karossen utan större skador eller rost. Lacken kan vara orginal, det finns lite skavanker och är lite solblekt på vissa ställen på bakluckan och huven men ok bruksskick. Snygg inredning som är i gott bruksskick.
Cabben är ny och har extra monterat innertak.
Bilen går fint och är riktigt rolig att köra med och med sin ålder har den nu blivit veteranbil !
Nuvarande ägare är född 1941 och har ägt bilen senaste åren och skött den väl men vill nu ge bilen en ny ägare.
Då bilen är lte använd senaste tiden kan en allmän översyn och service vara bra att göra.
Bilen kommer att vara nybesiktigad vid leverans.
Leveransort Charlottenberg i Värmland