En klassisk Volvo 142 som är i orginalt skick och har endast haft 4 ägare.
Orenoverad och i karossen ovanligt gott skick , i det närmaste utan rost och förutom ett par mindre lagningar underkant balskärm har den aldrig varit rostlagad. Hel och fin även undertill.
Lacken är mestadels orginal och har charmigt spår av åldern såkallad patina!
Invändigt i fint orginalskick och med felfri instrumentpanel vilket är ovanlig och inga håltagning för högtalare eller dyligt. Finns lite slitage på förarsätet rygg. Nackstöden saknas. Nya lås till ventilationsrutor medföljer , tankmätare fungerar ej men ny armatur medföljer.
Det finns inte många orenoverade 142:or i detta skick och den här bilen kan du köra och njuta av precis som den är.
Köparen hämtar bilen på plats hos ägaren efter överenskommelse. Visning sker efter överenskommelse med ägaren efter kontakt med handläggare.
Dokumentering och beskrivning av fordonet är gjort av ägaren , det är upp till köparen att besiktiga bilen i samband med leverans. PS auction har ej testat fordonet.