Auktionen avslutas

Onsdag, 2021-05-12 11:26

Auktionen avslutad

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Saab Sonett II V4 -1968

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 14823kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Finansiering Auktionstyp
Fabrikat SAAB 97 V4 SONETT
Registreringsnummer CXB410
Chassinummer/VIN 803
Tillverkningsår 1968
Motoreffekt 64 hk
Växellåda Manuell
Drivmedel Bensin
Tjänstevikt (kg) 850
Besiktad (datum) 170804

Ovanlig liten sportbil från svenska Saab med V4-motor på 68 hästkrafter. Detta är ett mycket välvårdat exemplar som aldrig renoverats utan vårdats ömt vilket avspeglas i skicket.

 

Bilen har varit i trafik varje år sen den var ny. 1971 köpte en fönsterputsare Stig Larsson i Sala bilen och detta kom att bli den enda bil han ägde fram till sin bortgång 1994. Därefter ägde sonen bilen fram till 2013 då den såldes till nuvarande ägare.

 

I stort sett all historik kring bilen finns bevarad i form av kvitton från service och reparationer samt en komplett samling av Sonettklubbens tidning "Sonettvärlden" sedan klubben startade m.m.

 

Bilen har nu passerat 21000 mil på mätaren men går ännu som en klocka och den sista besiktningen innan den blev besiktningsbefriad klarades av med en guldstjärna från Opus.

 

Söker du en välbevarad Sonett att njuta av soliga dagar är detta bilen för dig!

 

Viktig info

Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Önskas transporthjälp (endast inom Sverige), skicka ett mail till kundansvarig där du anger objektsnummer, leveransadress och ditt användarnamn i god tid före utlämningsdagen. Det går även att höra av sig innan man lägger bud för att få reda vad det skulle kosta.

För frakt- och emballagekostnad klicka här.

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Med ett billån genom PS och Ecster ser vi till att du får en bra helhetslösning:

TRYGGT - SNABBT - ENKELT

  • Du får en fast månadskostnad för din bil.
  • Du kan köpa din bil på psauction.se redan idag.
  • Det krävs endast 20 procent av priset i kontantinsats. 

ANSÖK OM LÅNELÖFTE HÄR >>

 

KALKYLEXEMPEL ANNUITETSLÅN

KALKYLEXEMPEL RAK AMORTERING

*Billånet är beräknat på 84 mån, 20% kontant, 7.2% i ränta.

För mer information och tecknande av billån, kontakta vårt kundtjänst på 0771 10 11 00 alternativt info@ps.se

Avyttring

Avyttring innebär att en uppdragsgivare har gods de önskar sälja. Det kan t ex vara ett förråd/lager som behövs tömmas, eller att bolaget har strukturerat om och inte behöver kontorsplatser/utrustning/mm längre. Detta skiljer sig från en konkursförsäljning då det är en frivillig försäljning.