Ett tyskt landsvägslok som var en av de dyraste Mercedesmodellerna i början på 90 talet.
Enorm bil på alla vis, kraftfull V12 motor med automatlåda och det mesta i utrustning , i den här bilen åkte direktörerna i baksätet.
Detta exemplar är intaget från Tyskland 2006 och har används sparsamt senaste tiden i Sverige.
Bilen har Tyska instruktions och servbok som är stämplad i Tyskland.
Utvändigt finns det några skavanker i lacken,främst på stötfångare dock inga större skador. Invändigt i fint skick, liten skavank i förarsätet. Dörrarna har fortfarande kassaskåpskänsla när man stänger dom.
Motor spinner fint och utrustning verkar fungerar som det ska. Då bilen inte använts på en tid kan en service och allmän översyn behövas , besiktningstiden har gått ut så körförbud har inträtt.
Sammanfattningsvis en enorm lyxbil i med hänsyn till ålder i gott brukskick
PSauction har ej utfört fullständigt teknisk test av fordonet. Det är köparens ansvar att vid leverans testa bilen och undersöka överensstämmande med beskrivningen. För visning innan auktion kontakta handläggaren