Auktionen avslutas

Torsdag, 2022-03-10 12:11

Auktionen avslutad

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

A-Traktor Volvo 964 obyggd Bil, 1992, 121 hk

  • 830296
  • 45233 Strömstad

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 4151kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp
Fabrikat VOLVO 964 OMBYGGD BIL
Registreringsnummer PXD732
Chassinummer/VIN YV1964742N0X26101
Årsmodell 1992
Tillverkningsår 1992
Motoreffekt 121 hk
Drivmedel Diesel
Totalvikt (kg) 2010
Tjänstevikt (kg) 1670
Max lastvikt (kg) 340
Sittplatser 2
Servicehistorik servad i egen regi
Besiktad (datum) 2021-07-23
Besiktas senast 2222-06-30
Utrustning Aluminiumfälgar, Elhissar, bak, Elhissar, fram, Extradäck, Stereo, Taklucka, Tonade rutor
Däck Sommardäck
Skick på däck Bra
Skick på vinterdäck Bra
Skick på objekt Bra

Märke Volvo

Regnummer PXD732

Mätarställning 

Kapad Volvo 960, D24Tic (originaldiesel) årsmodell 1992.

Dubbla lådor (m47-m40)

Finns ett missljud i ena växellådan som är kollat men ej åtgärdat ,den går att köra.

Taklucka

Bromsar i fint skick.

Mulitlink bakaxel

Inga problem med vevhusventilationen.

Ny koppling

Ny stor service gjord början av dec -21 då alla filter, remmar och oljor bytts, gjord på auktoriserad verkstad.

 

Inga spackelsprickor och ingen rost

Nylackerad i en egenblandad svart färg med röd candy färg över hos en person som lackerar specialfordon.

Det är denna bil och en motorcykel som har denna färg i hela världen så den är väldigt speciell

Imaz im5 19” med fint däckmönster

Får även med 4 vinterdäck en månad gamla på svarta plåtfälgar.

 

Ljud:

Steg:

Bass Habit SPL ELITE 2000.1DF, mono slutsteg 2000 w

Alpine BBX- F1200

1200 w

Phoenix gold steg

I varsin dörr sitter 4 Phoenix gold 6.5” högtalare

1 diskant i varsin A- stolpe

2 vibe blackdeath 10” högtalare i hatthyllan

Vibe black death 15” bas

Spelar 139,6 db

 

Får även med extra motorhuv som är färdigskuren till en 8” rör hoodpipe ej lackad i bilens färg och även en skärm färdigskuren för skärmpipe.

Viktig info

Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Önskas transporthjälp, kontakta ansvarig handläggare.

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Avyttring

Avyttring innebär att en uppdragsgivare har gods de önskar sälja. Det kan t ex vara ett förråd/lager som behövs tömmas, eller att bolaget har strukturerat om och inte behöver kontorsplatser/utrustning/mm längre. Detta skiljer sig från en konkursförsäljning då det är en frivillig försäljning.