Auktionen avslutas

Onsdag, 2021-09-22 12:49

Auktionen avslutad

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Storebro Solö Lyx II 1971 - Renoveringsobjekt

  • 834151
  • 61131 Nyköping

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 2668kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp
Fabrikat Storebro Solö
Modell Lyx II
Tillverkningsår 1971
Skick på objekt Reparationsobjekt

Trevligt renoveringsobjekt Solö Lyx 2 från 1971. 

Mycket är i original.

Runt 25 fot

Ingen motor finns, tidigare var det monterat en 100hk Volvo Penta -07. Den motor finns ej, skrotad. 

Trailer som båten står på ingår ej. Den ägs av annan person. Båten måste hämtas innan sista september. 

Kontakter till båt-transportör i Nyköping finns och kan förmedlas till köpare, de har dessutom humana priser. 

Moms tillkommer på bud eftersom det är ett företag (konkursbo) som säljer båten. 

Finns för påsyn i Nyköping. Kontakta handläggare Pontus 070-5559262 för adress och mer information. 

Säljs i befintligt skick. 

Viktig info

OBS! Detta är en tvångsförsäljning då objektet tillhör ett konkursbo. I enlighet med våra allmänna villkor är det därmed inte möjligt att reklamera detta köp.
Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Frakt ej möjlig på detta objekt

Viktig info

Då budgivare har en undersökningsplikt av objektet rekommenderas starkt att man går på visningen. PS är inte ansvarig för om budgivaren försummar sin undersökningsplikt.

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Konkurs

OBS! Detta är en tvångsförsäljning då objektet tillhör ett konkursbo. I enlighet med våra allmänna villkor är det därmed inte möjligt att reklamera detta köp.