Den legendariska motorcykeln Kawasaki 900 Z1 från 1975 som har stått avställd sedan 1989-10-06 och endast gått ca 3.825 mil och med 3 stycken ägare enligt transportstyrelsen.
Motorcykeln är i bruksskick efter dessa år. Visst finns det skav, blekskador och nötskador men den är från -75 så det får man räkna med.
Rengöring av förgasare, munstycken, tändstift samt olja och filter är bytt.
Den har endast varit uppstartad och körd försiktigt runt gården för att sedan ställas undan.
Saker som som munstycken, packningar, bromshandtag, mm är inköpt och följer med. Tanken vara att lägga ner tid att reparera upp den till originalskick men tiden finns inte nu.
Centralstöd medföljer, handböcker en del original verktyg, mm.
Vissa originaldelar saknas eller är utbytta.
- Avgassystemet/original. Ungefär halva systemet följer med den andra delen saknas. (idag sitter det ett 4-1 system på.
- Backspeglarna verkar vara bytta.
- Det sitter en styrdämpare på hojen. Om den fungerar vet vi ej.
- Bakstötdämparna är bytta
Motorcykeln kan behöva en stor genomgång/service. Bromsar måste gås igenom, förgasare synkas. Det finns säkert mera detaljer att göra.
Om köpare vill ha hjälp med frakt så kan vi kolla upp priser efter avslutad auktion.
Motorcykeln finns i Piteå området. (Norrbotten)