Lotus Epsrit Turbo -1989, 264 hk
Märke: Lotus
Modell: Esprit Turbo, USA-modell
Tillverkningsår: 1988
Åsmodell: 1989
Mätarställning (KM): ca 74281, mätarställningen är i miles.
Chassinr: SCCFC20A1KHF62551
Såld ny i Indiana,USA 1990-04-21.
Ny ägare i Florida 1993-10-08, ca 13 497miles.
Ny ägare i Florida 1995-07-13, ca 18 100 miles.
Rapporterad krockad, front. 1995-11-01, ca 18 466 miles.
Exporterad till Tyskland 1995-12-30.
Registrerad i Tyskland (Hamburg) 1996-06-11 efter reparation.
Tagen i bruk i Tyskland 1996-06-28
Ny ägare i Tyskland 2002-08-02.
Ny ägare i Sverige 2003-02-03 med sprucket grenrör. Reparerad med ny front, hellackering, nytt grenrör samt servad och genomgången.
2020-12-31 mätarställning 45 974 miles Registreringsbesiktigad och tagen i bruk i Sverige 2021-01-13 Utan anmärkningar Besiktigad för MHRF-försäkring 2021-01-17 Utan anmärkningar
Stora vingen från V8 modellen.
Stora fälgarna 18" bak och 17" fram, reggade.
Däcken är från slutet av 90-talet.
Ej dimljus, se bilder.
Reservhjul saknas.
Större vditagna åtgärder:
Bytt kamrem och spännare december 2020.
Fyllt på AC
Vätskor är bytta.
Renoverad koppling.
Bytt spridare
Bytt bränslepump
Bytt gasfjädrar runt om för motorhuv och lucka.
Bytt grenrör 2019.
Bilen genomgången och renoverad med Morgan Hultgren från Bennets som mentor.
Renoveringarna är gjorda mellan 2019-2021.
Bakbromsar smorda och servade juli 2022.
Frambromsar, ok renoverade coh kolvar bytta juli 2022.
Ett fåtal mindre lack- och plåtskador.