Auktionen avslutas

Onsdag, 2023-05-17 16:58

Auktionen avslutad

Lägg till i kalender
Lägg till i Google Kalender Lägg till i Apple Kalender Lägg till i Outlook

Du kan här lägga in en påminnelse i din kalender innan auktionen avslutas

Har du något du vill sälja
 

Hos oss är det
 

Snabbt - Enkelt - Smidigt

SÄLJ MED PS

Kemtvätt Union HXL8015S -2017

  • 992895
  • 91331 Holmsund

En hållbar handling

Klimatavtrycket för ett motsvarande nyproducerat objekt är ca 12162kg CO2 . Som jämförelse släpper hushållen i Sverige ut ungefär 7000kg per person årligen. Klicka här för att läsa mer

Info Frakt Visning Utlämning Auktionstyp

Kemtvättmaskin säljs på uppdrag av finansbolag. Införskaffades 2020-08-13 för 330.000kr exkl. moms.

Fabrikat: Union

Modell: HXL8015S

Serienummer: 730 M7 0546

Tillverkningsår: 2017

Max kapacitet: 15kg

Ca mått: 156x160x220cm

 

Anmärkningar

Maskinen har stått oanvänd sen konkursen, ca 4 månader.

Maskinen är inte tömd på kemikalier, om detta behöver tömmas inför transport är det något som åligger köparen. Elanslutning åligger köparen att montera bort.

Lyfthjälp finns ej tillgänglig utan det åligger köparen (kontakta handläggaren för uppslag)

Maskinen kan enkelt tillgås i lokalen med exempelvis truck, men det står ett flertal däckuppsättningar i vägen som behöver flyttas innan den kan tas ur lokalen.

Viktig info

OBS! Detta är en tvångsförsäljning då objektet tillhör ett konkursbo. I enlighet med våra allmänna villkor är det därmed inte möjligt att reklamera detta köp.
Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Eventuella avvikelser från likvärdiga begagnade varor beskrivs under sektionen Anmärkningar i beskrivningen på objektet och därmed ansvarar inte PS för avvikelsen.
Objektet är EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Frakt ej möjlig på detta objekt

Viktig info

Då budgivare har en undersökningsplikt av objektet rekommenderas starkt att man går på visningen. PS är inte ansvarig för om budgivaren försummar sin undersökningsplikt.

Viktig info

Betalning skall vara oss tillhanda innan utlämning kan ske så betala i god tid. Betalningskvittens från bank och fakturauppgifter skall medtagas vid utlämningstillfället. 
Köparen skall själv på utsatt tid ombesörja hämtning, lastning, ev. nedmontering / emballering av objektet.

Gällande ej hämtade objekt i PS lokaler så har PS rätt att debitera upp 2500 kr ex moms / vecka per objekt

OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.

Konkurs

OBS! Detta är en tvångsförsäljning då objektet tillhör ett konkursbo. I enlighet med våra allmänna villkor är det därmed inte möjligt att reklamera detta köp.